Przyprawy i zioła są ważne dla smaku potraw. Odpowiednia ilość przypraw korzennych i ziół świeżych czy suszonych jest ważna dla smaku potrawy. Przyprawy znane są już od czasów starożytnych. Po dzień dzisiejszy są ważnym i pożądanym towarem handlowym. Niejednokrotnie ich cena przekracza wartość złota. Mogę powiedzieć, że w gotowaniu są na wagę złota.
Zioła świeże nadają wielu potrawą charakterystycznego smaku (koperek, pietruszka, bazylia czy szczypiorek). Są też przyprawy korzenne o bardzo charakterystycznym i mocnym smaku, których ilość w potrawie powinna być starannie dopasowana. Ponieważ mogą zepsuć smak potrawy. Tyle na początek, teraz przedstawię zioła i przyprawy z przykładami ich wykorzystania.
Aromatyczne zioła
W gotowaniu świeże zioła są nie do zastąpienia. Przyprawiają wszystko od dań ciepłych po zimne słodkości. Ważną ich cechą jest to, że pięknie prezetują się jako dekoracja.
Podróż po świecie ziół rozpocznę od:
Pietruszka naciowa o prosty liściach
Pietruszka naciowa o karbowanych liściach
Koper
Szczypior
To jakby taka podstawa w mojej kuchni po którą sięgam najczęściej. Pietruszkę, koper, szczypior uprawiam przez cały rok na parapecie. W sezonie wiosenno-letnim z racji obfitej dostępności tych ziół w ogrodzie bardzo często przygotowuje omlety ziołowe. Nie wspomne już, że młody koperek jest idealny do ziemniaczków. Tak więc warto mieć świeże zioła, ich nadmiar zawsze można gdzieś wykorzystać lub podzielić się z przyjaciółmi.
Kolejną listą ziół świeżych rozpocznę od:
Bazylia
Tymianek
Lubczyk
Rozmaryn
Świeżą bazylię dodaje do sałatek czy kurczaka. Tymianek dodaje do różnego rodzaju sosów, do mięs. Podobnie rozmaryn, który zawsze musi się znaleźć przy okazji steka wołowego. Lubczyk w rosole jest jak oko w nim ;).
Powyższa lista ziół świeżych jest równie często stosowana w mojej kuchni.
Tak mógłbym wymieniać, gdzie jeszcze możesz użyć tych zioł w przepisach, ale teraz przejdziemy do kolejnej listy ziół:
Mięta
Melisa
Szałwia
Ze względu na swój piękny wygląd zioła wykorzystuje jako dekorację do deserów. Również soki owoce wzbogacam tymi ziołami.
Na koniec mojej listy rzadziej używane jako świeże:
Oregano (lebiodka pospolita)
Majeranek
Liść laurowy
Kolendra
Jak mam świeże to używam świeżych. Bardzo często. Majeranek uwielbiam do wszystkiego, nawet jajecznicę czasem z nim jadam. Liść laurowy zawsze ląduje w zupie. Z kolei oregano trafia do sosów włoskich.
Są jeszcze świeże zioła (czasem traktowane jak sałaty): rzeżucha, rukiew wodna, pokrzywa, warzecha lekarska czy mniszek lekarski. Zioła więc nie tylko wzbogacją smak potraw, ale także są bogatym źródłem witamin i mikroelementów.
Świeże zioła (wiele gatunków) nie znosi gorącej temperatury. W trakcie gotowania, pieczenia, smażenia substancje aromatyczne ulatniają się, obniżając wartości ziół. Dlatego kolendre, bazylię, koperek należy dodawać na sam koniec przygotowania potraw.
Przyprawy z rodziny cebulowatych
Czosnek
Szalotki
Czosnek czerwony świeży
Cebula w brązowej łusce
Czosnek niedzwiedzi
Cebula perłowa
Czerwona cebula
Świeży młody czosnek
Cebula wiosenna ze szczypiorkiem
Świeży smak
Można go uzyskać dzięki przedstawicielom rodziny cebulowatych. Jak widzicie powyżej przedstawiłem te, które są najważniejsze, moim zdaniem. Oczywiście do tej grupy przypraw można jeszcze włączyć papryki chilli, ale o tym za chwile
Bardzo zdrowa przyprawa. Uwielbiam ją wykorzystywać w kuchni nie tylko na właściwości zdrowotne, ale przede wszystkim na smak jaki wnosi do przygotowywanych potraw.
Czerwoną cebulę wykorzystuje do bardzo wielu potraw. W pierwszej kolejności do wszelkiego rodzaju sałatek. Ma delikatniejszy smak niż cebula żółta. Kolor z kolei dodaje wizualnego efektu. Pasuje także do mięsnych potraw, takich jak szynka w sosie sojowym i wielu innych.
Cebula jako lekarstwo
Cebula czerwona zawdzięcza swój kolor kwercytynie. Związek ten ma działanie przeciwzapalne. Dlatego surową cebulę warto stosować przed, w trakcie i po przeziębieniu czy grypie. Nie będę tutaj wymieniał pozostałych właściwości prozdrowotnych cebuli czerwonej. Podsumowując jest smaczna i zdrowa.
Cebula w sałatce
2 czerowne cebule
1 fuży pomidor
2 kiszone ogórki
natka pietruszki, pieprz i sól
Przygotowanie jest szybkie i proste. Bomba witaminowa gotowa.
Czosnek
Dla mnie jest nieoceniony. Wykorzystuje go do wielu potraw. Czosnek ma bardzo intensywny smak oraz zapach. Jedni go uwielbiają inni wręcz niecierpią. Czosnek ma nie tylko smak, ma również pozytywny wpływ na organizm człowieka. Dlaczego? Zawiera witaminy A, B, C oraz składniki antybakteryjne. Działa również korzystnie na układ krążenia (obniża ciśnienie krwi), ma wpływ na odpowiedni poziom cholesterolu.
Pamiętam jak od dziecka dziadek na przełomie jesieni i zimy często na kolację dawał świeży chleb posmarowany masłem i wyciśniętym czosnek. Pisząc te wspomnienia aż ślinka mi pojawia się na języku. Czosnek też często wykorzystywałem jako "lekarstwo" na walkę z przeziębieniem
Czosnek jako lekarstwo
Przepis jest bardzo prosty. Potrzebować będziesz następujących składników
2 ząbki czosnku
1 łyżkę miodu
1 jajko kurze
200ml mleka 3,2%
Przygotowanie czosnkowego lekarstwa:
Wlej mleko do garnka z odrobiną wody
Nie gotuj,tylko podgrzewaj do temperatury 40 stopni
Dodaj wyciśnięty czosnek
Dodaj miód
Przygotuj różczkę, zacznij intensywnie mieszać
Dodaj jajko cały czas energicznie mieszając
Mikstura jest gotowa gdy jajko zacznie się ścinać
Pij odrazu
Czosnek świeży czy suszony
Oczywiście uważam, że czosnek świeży jest najlepszy. Można go kupić tylko w sezonie. Najpopularniejszy jest czosnek obsuszony dostępny cały rok. Dziś oferty handlowe są bardzo rozbudowane i można dostać czosnek granulowany, czosnek konserwowy, sól czosnkową...
Mieszanki przyprawowe - wiele gotowych mieszanek do mięsa, drobiu, ryb, kasz zawiera czosnek. Dlatego warto zawsze przed zakupem sprawdzić zawartość.
Czosnek należy stosować z rozwagą. Ze względu na swój intensywny smak i aromat. Oczywiście perfekcyjnie uzupełnia smak wielu potraw. Stosując czosnek należy zwrócić szczególną uwagę by nie zagłuszył innych składników potrawy. Szczególnie polski czosnek z charakterystycznymi fioletowymi przebarwieniami na łupinie ma bardzo intensywny smak i aromat. Korzystając z świeżego czosnku można używać większych ilości.
W światowej kuchni obserwować można wykorzystanie czosnku chińskiego, czyli azjatycji czosnek bulwiasty. Smak przypomina szczypior i czosnek. Naturalnie spotykany jest czosnek niedzwiedzi rosnący w lasach. Zbiera się go na wiosnę. Obserwuje w ostatnich latach tędencję do wykorzystywania tego czosnku do różnego rodzaju przetworów mleczarskich, takich jak sery czy masło. Właśnie masło ziołowe bardzo ciekawie smakuje z czosnkiem niedzwiedzim
Często jak nie najczęściej wykorzystywana w mojej kuchni. Istnieje wiele odmian cebuli zółtej od lekko pikatnych bo bardzo wyraziste (piekielne w smaku). Idealnie pasuje do mięs gulaszowych.
Drobno posiekana w kosteczkę jest nieodzownym składnikiem tatara wołowego. Podkreśla i uatrakcyjnia smak mięsa.
Cebula do pierogów
Przygotowanie cebuli do pierogów (okrasy) jest bardzo proste, ale trzeba tylko odpowiednio ustawić temperaturę palnika.
2 cebule żółte
50 ml oleju roślinnego
pieprz i sól
Przygotowanie okrasy:
Na patelni lub w rondlu rozgrzej olej. Dodaj drobno posiekaną cebulę zółtą. Smaż ją mieszając od czasu do czasu. Pamiętaj by temperatura nie była zbyt wysoka. Cebulka ma się powli smażyć. Na koniec dopraw pieprzem i solą. Gotowe.
Cebula wiosenna ze szczypiorek
Często wykorzystuje ją do sałatek. Ma łagodny smak. Taką cebulę wykorzystuje w całości razem z łodygą, gdyż jest delikatna. Idealnie pasuje także do przekąsek
Czerwona cebula wiosenna
Jest jeszcze bardziej łagodna w smaku od odmiany białej. Młode cebule są jedynie z wierchu czerwone. Doskonale przyozdabia i dodaje smak potraw.
Cebula perłowa, świeża
Czosnek niedzwiedzi
Często spotykany w trakcie sezony wiosennego. Jest intensywny w smaku i zapachu. Po obróbce termicznej staje się zdecydowanie łagodniejszy.
Cechuje je różny stopień ostrości. Nawet na jednym krzaku. Jednakże najwyraźniej wyczuwalana jest różnica ostrości konkretnych gatunków papryczek chilli. Stopień tych ostrości określa się w tzw. skali Scovill'a. Chilli uprawiane jest w wielu zakątkach Świata od włoch, przez Azję po Ameryki. Z bardziej znanych to: peperoni, habanero, tabasco. Papryki chilli mają różne rozmiary, kształty i kolory.
Chilli wykorzystywana jest jako świeży dodatek do różnego rodzaju surówek, jako dodatek do salsy oraz do różnego rodzaju sosów (np. bardzo znany Sos Tabasco)
Tłuszcze spożywcze - składają się z glicerolu i kwasów tłuszczowych, które można podzielić na nasycone i nienasycone. Szczególne znaczenie dla organizmu ma kwas linolowy, który znajduje się w olejach roślinnych.
Podróż po smakach przypraw ziarnistych rozpocznę od pieprzu. Jest on najczęściej wykorzystywany w kuchni. Choć na rynku dostępnych jest wiele jego rodzajów. Ten czarny świeżo mielony jest pospolicie używany w kuchni
Z takich ciekawostek powiem, że dostałem kiedyś w prezentcie pieprz z Kambodży i muszę powiedzieć, że jego aromat po zmieleniu był jeszcze bardziej intensywny, a smak nieziemski.
Rodzaje pieprzów
Pieprz czarny
Pieprz biały
Pieprz zielony
Obróbka kulinarna warzyw
Zawartość składników pokarmowych, witamin w warzywach uwarunkowany jest od sposobu upraw, rodzaju i gatunku, odmiany, stopnia dojrzałości a także od warunków przechowywania. Jest to bardzo ważne z punktu zdrowego odżywiania. Można powiedzieć "marchew, marchewce nie równa". Nie mniej jednak warzywa można podzielić ze względu na kolor, który rośliny posiadają w związku z występowania konkretnego składnika:
warzywa żółte i zielone - zawierają dużo karotenu - marchew, jarmuż, dynia, fasola, groszek
warzywa czerwone i zielone - zawierają dużo witaminy C - brukselka, kapusta biała, papryka, pomidor, szczypiorek, brokuł
Warzywa można spożywać na wiele różnych sposobów. Związane jest to ze sposobem obróbki kulinarnej warzyw i tak z warzyw można otrzymywać:
soki, napoje, surówki
potrawy gorące:
gotowane,
smażone,
duszone,
zapiekane
a także potrawy zimne (sałatki)
Najlepszym sposobem spożywania warzyw jest ich spożywanie na surowo ponieważ zapewniamy najmniejszą stratę składników, takich jak witaminy C oraz B a także składników mineralnych, które są rozpuszczalne w wodzie.
Odchudzanie nie jest trudne, ale na cud trzeba poczekać.
Sałatki, surówki, warzywa
Przed obraniem dokładnie umyć warzywa,
Obierać jak najcieniej warzywa, najwięcej składników odżywczych znajduje się pod skórką,
Należy po obraniu warzywa opłukać szybko, lecz starannie,
Warzywa gotować szybko, najlepiej na parze,
Wywar z warzyw koniecznie wykorzystać do zupy lub sosu,
A z kolei włoszczyznę z gotowania wywaru warto wykorzystać do sałatek, zapiekanek, farszów,
Gotuj tyle ile potrzebujesz na posiłek
Sałatka wiosenna z tuńczykiem
warzywa z wody - ziemniaki w "mundurkach"
Węglowodany
Węglowodany po tłuszczach są kolejnym źródłem energii, występują pod postacią cukru, skrobi i błonnika. W tym miejscu należy powiedzieć o cukrach prostych: glukoza i fruktoza. Z połączenia tych cukrów powstaje sacharoza (cukier z buraka lub trzciny cukrowej).
Połączenie większej liczny cukrów to właśnie węglowodany, skropia i błonnik. Należe w tym miescu zaznaczyć, że organizm ludzki nie potrafi rozkładać błonnika. O błonnik w dalszej części.
Przepisy kulinarne, które znajdziesz na stronach krychu-gotuje.pl bazują na moich doświadczeniach kulinarnych. Znajdziesz tu zarówno tradycyjne polskie potrawy, jak i nowe przepisy kulinarne łączące w sobie różne kuchnie.
Każdy z przepisów prócz opisu, który pozwoli Ci przygotować potrawę jest sfotografowany.
Blog kulinarny
Na blogu kulinarnym znajdziesz najnowsze przepisy. Dowiesz się jak przygotować potrawy z mięs, ryb, warzyw
Prezentowane poniżej przepisy udostępniam na kanale kulinarny. Jeśli chciałbyś zobaczyć co kryje się pod zdjęciem. Najedź na nie odsłoni się nazwa. Jeśli zainteresowany jesteś szczegółami kliknij na nazwę przepisu. Zostaniesz przeniesiony na YouTube. Gdzie możesz zobaczyć jeszcze więcej przepisów wideo prezentowanych w tym miejscu. Gorąco zachęcam do subskrybowania kanału, będziesz na bieżąco z nowymi przepisami. Pozdrawiam.
Kasza gryczana
Orientalny sposób na przygotowanie kaszy gryczanej. Idealna jako dodatek do dań mięsnych.